Po tom, čo emeritný pápež Benedikt XVI. v roku 2013 odstúpil z pápežského úradu, neprestal písať. Na sklonku svojho života spolu s redaktorom Eliom Guerrierom zhromaždil veľké množstvo textov zaoberajúcich sa témami, ktoré mu boli najbližšie. Pápež požiadal, aby boli zverejnené až po jeho smrti.
Záverečné dielo Čo je kresťanstvo? je kaleidoskopom viacerých tém: vzťah kresťanskej viery k iným náboženstvám, najmä judaizmu a islamu; teológia a reforma liturgie; kňazstvo; svätci; Eucharistia; tragédia zneužívania; krása prírody; talianska a nemecká literatúra a iné.
S prorockým náhľadom do našich čias Benedikt varuje pred ‚radikálnou manipuláciou s človekom‘ v mene tolerancie, pričom trvá na tom, že jedinou ‚autentickou protiváhou každej formy intolerancie‘ je sám Kristus – Kristus ukrižovaný.
Zároveň vzdáva hold niektorým veľkým osobnostiam kresťanstva, ktoré mu počas mnohých rokov boli vzormi: jeho predchodcovi Jánovi Pavlovi II.; nemeckému jezuitskému mučeníkovi 20. storočia Alfredovi Delpovi a tichému tesárovi Jozefovi, jeho patrónovi.
Kniha Čo je kresťanstvo? je úprimným duchovným testamentom teologického majstra a človeka, ktorý miloval vieru jednoduchých kresťanov, ale ktorý bol zároveň vždy pripravený, dokonca aj vo svojich posledných dňoch, viesť dialóg o každom aspekte ľudského života – v láske a pravde.
Ukážka z knihy
„Radosť sa túži odovzdávať. Láska sa túži odovzdávať. Pravda sa túži komunikovať. Kto prijal veľkú radosť, nemôže si ju jednoducho držať pre seba, musí ju odovzdávať. To isté platí pre dar lásky, pre dar spoznania pravdy, ktorá sa ukáže ako zjavná. Ohlasujeme Ježiša Krista nie preto, aby sme získali pre naše spoločenstvo čo najviac členov; a tým menej kvôli moci. Hovoríme o ňom, lebo cítime, že musíme odovzdávať radosť, ktorá nám bola darovaná. Budeme hodnoverní ohlasovatelia Ježiša Krista, keď sme ho naozaj stretli v hĺbke svojej existencie, keď sa nám vďaka stretnutiu s ním dostalo veľkej skúsenosti pravdy, lásky a radosti.“