Ako prehĺbiť duchovný život vo farnosti? Ako premeniť každodennosť na živú skúsenosť evanjelia? Odpoveď prináša Ivan Kňaze, ktorý na stránkach tejto knihy ponúka overené tipy, inšpirácie a duchovné „recepty“ pre kňazov, bohoslovcov, ale aj aktívnych farníkov, ktorým záleží na živote ich spoločenstva.
Kniha je praktickým sprievodcom farskou pastoráciou – od tvorivej liturgie a modlitbových stretnutí cez duchovné obnovy až po jednoduché, ale účinné spôsoby, ako prehĺbiť komunitu viery. Každý návod je zakorenený v duchovnej skúsenosti, pričom spája tradičné formy s tvorivým prístupom. Okrem bohatého duchovného obsahu prináša publikácia aj množstvo inšpiratívnych fotografií, ktoré zachytávajú krásu farského života v jeho rozmanitých podobách. Fotografie sú pozvaním nazrieť do atmosféry živej a aktívnej farnosti, kde sa viera stretáva s každodennosťou, sviatkom i službou.
Autor, skúsený kňaz, s veľkou citlivosťou ukazuje, že aj v dnešnej dobe možno viesť farnosť ako tvorivé a rastúce spoločenstvo, v ktorom obeta a hostina kráčajú ruka v ruke, a kde každý veriaci môže nájsť svoje miesto i inšpiráciu pre vlastné zapojenie sa do života Cirkvi.
Cieľom všetkých farských aktivít je vytváranie a udržanie spoločenstva. Cieľom farského spoločenstva je Božie kráľovstvo. Ak máme záujem, v spoločenstvách sa neustále učíme a rozvíjame, pretože podstatou všetkých aktivít vo farnosti je duchovno. Evanjelizácia a žitie evanjelia na všetkých úrovniach. Ústredná je viera v Boha, chrám, pôvabná a tvorivá liturgia, rôzne modlitby, pobožnosti, adorácie, krížové cesty, ružence a mnoho iného. V tomto je farnosť, ktorú spravoval autor, skutočne tvorivou. Oba prvky – obeta a hostina – boli dobre vyvážené. Jedno viedlo k druhému a druhé dostávalo silu a zmysel z toho prvého.
Knihu 101 receptov na farský život odporúčam všetkým farníkom, ktorým záleží na rozvoji ich farnosti, no najmä kňazom či bohoslovcom. Ak hľadáte inšpiráciu, určite ju tu nájdete.
Milan Bubák, SVD
Ukážka z knihy
„Advent bol obdobím, keď sme pre všetky rodiny vo farnosti piekli vianočné oblátky. Bolo ich približne dvetisíc. Postupovali sme podľa súpisných čísel domov a pre každý príbytok sme pripravili desať kusov. Oblátky sme nepredávali, ale darovali, a do každého vrecúška sme vložili aj lístok s touto informáciou.
Pečenie oblátok bolo náročné, trvalo tri týždne, dobrovoľníci pracovali na desiatich strojoch. Striedali sa pritom od ôsmej ráno do ôsmej večer v dvoch zmenách. Dve ‚tety‘ zarábali cesto a namiesto cukru doň pridávali umelé sladidlo, pretože čím viac cukru obsahovalo, tým sa viac lepilo. Každá skupina dobrovoľníkov bola veľmi ‚živá‘, pri práci sa spolu aj modlili a spievali, ja som im pripravil punč. V dopoludňajšej zmene pracovali najmä dôchodcovia, ktorí si radi porozprávali, čo je nové, poobede prichádzali zamestnaní a priviedli so sebou aj deti. Jeden dobrovoľník oblátky počítal a po desiatich ich vkladal aj s lístkom do plastového vrecka. Suroviny sme kupovať nemuseli, dostali sme ich ako sponzorský dar bez toho, aby sme o ne požiadali – múku od mlynára a maslo z farmy. Náklady na výrobu oblátok tak neboli veľké, spotrebovalo sa len viac elektriny, no pocit, že sme na fare pripravili vianočné oblátky pre všetky domy, bol veľmi príjemný.“
O autorovi
Ivan Kňaze (1971) pochádza z Hradišťa pri Partizánskom. V roku 1994 bol vysvätený za kňaza. Pôsobil vo farnostiach Čadca, Bolešov a Pruské. Od roku 2018 je národným riaditeľom Pápežských misijných diel na Slovensku.