DOCAT je zrozumiteľné prerozprávanie náuky o spoločnosti a sociálnej náuky, ako ju rozvíja Katolícka cirkev vo svojich najdôležitejších dokumentoch. Kniha je rozdelená do 12 kapitol, ktoré sa zameriavajú napríklad na tieto problémy: Cirkev a sociálne otázky; dôstojnosť ľudskej osoby; rodina ako základ spoločnosti; ľudská práca; hospodárstvo, politické spoločenstvo, medzinárodné spoločenstvo, životné prostredie, vojna a mier. Celá náuka je podávaná formou otázok a odpovedá, takže celá kniha obsahuje 328 precízne formulovaných otázok a odpovedí. Na konci každej odpovede sa nachádzajú odkazy na príslušné články v Youcate, Katechizme Katolíckej cirkvi a v Kompendiu sociálnej náuky Cirkvi. Túto knihu dáva do rúk mladej generácie pápež František, čím nadväzuje na gesto emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý dal do rúk mladých katechizmus pre mladých Youcat. Pápež František, ktorý pomenúva veci pravým menom a vyzýva ľudí na ozajstné prežívanie evanjelia, sa touto knižkou obracia na mladých ľudí slovami:
Keď vás teraz pozývam, aby ste sa zoznámili so sociálnou náukou Cirkvi, nesnívam o nejakých skupinách, sediacich a diskutujúcich niekde pod stromami. Aj to je dobré a robte to! Môj sen je však väčší – želal by som si milión mladých kresťanov, najlepšie celú jednu generáciu, ktorá by bola pre svojich súčasníkov „chodiacou sociálnou náukou“. Svet zmenia iba ľudia, ktorí sa zaň angažujú, ktorí s ním pôjdu na periférie i doprostred špiny. Choďte aj do politiky a bojujte za spravodlivosť a ľudskú dôstojnosť pre tých najchudobnejších. Vy všetci ste Cirkev. Starajte sa o to, aby sa Cirkev menila, aby v nej bol život v dôsledku výzvy, ktorou je volanie tých, čo prišli o svoje práva, nárek tých, ktorí trpia núdzou a o ktorých sa nikto nestará.
Rozhýbať sa v tom budete musieť sami. Keď to spoločne urobí viac ľudí, bude na tomto svete lepšie a ľudia pocítia, že cez vás pôsobí Boží Duch. Možno potom budete ako pochodne, ktoré týmto ľuďom osvetľujú cestu k Bohu.
Odovzdávam vám teda túto veľkolepú knižku, aby vo vás rozdúchala oheň. Každý deň sa za vás modlím. Modlite sa aj vy za mňa!
Váš pápež František
Ukážka z knihy
Z kapitoly 7: O hospodárstve
194 Čo je to korupcia a čo možno proti nej robiť?
Korupcia – zneužitie zverenej moci a prostriedkov na vlastný prospech – je zhubný nádor, ktorý ničí spoločnosť znútra. Tí, ktorí nedisponujú mocou, sú nútení, aby platili za veci, ktoré im právoplatne patria – bezpečnosť, vzdelanie, zdravie, prácu, postup. Obete korupcie sa často sami stávajú skorumpovanými, len čo získajú aspoň kúsok moci. Ku korupcii patrí podplácanie, sprenevera a zneužitie zverených vecí, uprednostňovanie určitých osôb pri rozdeľovaní úradov a pod. Korupcia je veľmi rozšírená a má zničujúce následky. „Sladký jed korupcie“ (pápež František) sa týka dokonca i cirkevných zariadení. Korupcia sa prieči všetkým princípom sociálnej náuky. Okráda ľudí o ich prirodzené práva, narušuje spoločné dobro a šliape po dôstojnosti osoby. Za boj proti korupcii nesú zodpovednosť všetci, najmä však politici. Prvým prostriedkom proti korupcii je spoločenská kontrola, ktorá spočíva v maximálnej transparentnosti pri rozdeľovaní práv a prostriedkov. Neúplatní kresťania a obce, ktoré sa chápu ako nekorupčné priestory uprostred skorumpovaných spoločností, sa môžu stať kvasom celospoločenskej obnovy.
→ 411 → 2407 – 2414 → 428
Z kapitoly 9: Jeden svet – jedno ľudstvo (o medzinárodnom spoločenstve)
Desatoro pre budúcnosť bez hladu
1. Spolupracuj na tom, aby všetci ľudia na svete mali dostatok jedla.
2. Neoberaj svojho blížneho o chlieb svojimi machináciami.
3. Nepoužívaj ako palivo to, čo hladujúci potrebujú na živobytie.
4. Váž si zem a snaž sa pôsobiť proti zmenám klímy, aby bolo tebe, tvojim deťom a všetkým ľuďom na zemi dobre.
5. Neži na úkor druhých.
6. Nedychti po pozemku a pôde svojho blížneho.
7. Svojou poľnohospodárskou politikou obmedzuj, a nie prehlbuj hlad.
8. Vystupuj proti skorumpovaným vládam a ich prisluhovačom.
9. Pomáhaj predchádzať ozbrojené konflikty a vojny.
10. Zapoj sa do rozvojovej pomoci a pomáhaj účinne proti hladu.
Z kapitoly 11: Život v slobode a bez násilia (mier)
295 Je potrebné zakázať obchod so zbraňami?
Cieľom je „všeobecné, vyvážené a kontrolované odzbrojenie“ (sv. Ján Pavol II., 14. 10. 1985), preto sa zaň Cirkev angažuje. Enormný celosvetový nárast zbraní predstavuje vážne ohrozenie mieru. Každý štát smie vlastniť iba prostriedky nevyhnutné na svoju legitímnu obranu. Túto zásadu dostatočného množstva musia rešpektovať štáty, ktoré zbrane nakupujú, i štáty, ktoré zbrane vyrábajú a dodávajú. Nadmerné hromadenie zbraní a obchod s nimi je neospravedlniteľný. Štáty musia prísne regulovať aj obchod s tzv. ľahkými zbraňami.
→ 508, 511 → 2315 – 2316